Wybór odpowiedniego przewodu audio ma olbrzymi wpływ na przyjemność korzystania ze sprzętu nagłośnieniowego. Przewody mogą w różnym stopniu wzmacniać impuls, redukując straty w sygnale, a tym samym gwarantując maksymalną przyjemność w trakcie odsłuchu. Poniżej przybliżamy charakterystykę najczęściej stosowanych przewodów audio typu analogowego oraz podpowiadamy kiedy warto z nich korzystać.

Złącza audio analogowe – który warto wybrać? 

Stosowane złącza do sprzętu audio można podzielić na dwie główne grupy – przewody analogowe oraz cyfrowe. Obie znajdują zastosowanie w domowych systemach nagłośnieniowych jak i w sprzęcie profesjo innym. 

Do złącz analogowych zaliczamy między innymi RCA (cinch), jedno z najpopularniejszych złącz typu audio-video. Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań – może przesyłać obie grupy sygnałów między różnymi urządzeniami. 

Wtyczki jack wykorzystuje się do przesyłu sygnału wyłącznie audio. Występuje w wielu wersjach, wśród których najpopularniejsze to jack 6.3 mm, mini jack 3.5 mm oraz sub-mini jack 2.5 mm. 

Złącze speakon to kolejne rozwiązanie analogowe. Gwarantuje trwałe i sprawne połączenie dzięki zastosowanemu systemowi mocowania. Wykorzystywane jest przede wszystkim w studyjnych systemach nagłośnieniowych. 

XLR to złącze dla profesjonalistów, gwarantujące wysoką jakość przesyłanych danych. Jest wykorzystywane do podłączania mikrofonów oraz innych urządzeń estradowych. Jego zdecydowaną zaletą jest niemal całkowite ograniczenie strat sygnału oraz jego potencjalnych zakłóceń.