Nikt nie chce mieć próchnicy. Jest to choroba, która jest nie tylko groźna, ale również nieestetyczna i może sprawiać kompleksy. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i nie dopuścić do powstania tej nieprzyjemnej choroby.

Jak powstaje próchnica?

Aby zapobiec próchnicy zębów, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego zęby ulegają próchnicy. Zewnętrzna powierzchnia zęba pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą substancją w organizmie. Pod szkliwem znajduje się warstwa zębiny, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne, które pomagają wspierać i odżywiać ząb. Trzecia warstwa nazywana jest miazgą. Miazga zawiera żywe komórki i nerwy, które zapewniają zębowi czucie i zdolność reagowania na gorące i zimne bodźce. To właśnie tam rozpoczynają się choroby dziąseł, gdy bakterie dostają się pomiędzy zęby, dziąsła i kości szczęki.

Kiedy jesz, cząstki jedzenia przylegają do zębów. Jeśli cząstki te nie są usuwane poprzez szczotkowanie lub nitkowanie, mogą gromadzić się na zębach i z czasem powodować próchnicę poprzez niszczenie szkliwa – zwłaszcza jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody. Bakterie żyjące w płytce nazębnej mogą również powodować kwaśne środowisko w jamie ustnej, które prowadzi do powstawania ubytków.

Jak zapobiegać próchnicy?

  • Szczotkuj zęby: Używaj szczoteczki z miękkim włosiem, która może dotrzeć do przestrzeni między zębami, oraz pasty do zębów z fluorem, która zapobiega ubytkom, chorobom dziąseł i innym problemom stomatologicznym. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem przed snem – za każdym razem przez dwie minuty. Wybierz elektryczną lub akumulatorową szczoteczkę do zębów, jeśli masz problemy ze szczotkowaniem przez dwie minuty lub jeśli masz ograniczoną sprawność manualną z powodu zapalenia stawów lub innego schorzenia.
  • Codziennie nitkuj zęby: Nitkowanie pomaga usunąć płytkę nazębną z przestrzeni między zębami, do których nie docierają włókna szczoteczki do zębów. Aby prawidłowo wykonać tę czynność, należy owinąć nić o długości około 45 centymetrów wokół jednego środkowego palca każdej ręki, delikatnie poprowadzić ją między zębami, wykonując niewielkie ruchy w górę i w dół, przesuwając ją w górę po jednej stronie każdego zęba po obu stronach. Jeśli potrzebny Ci będzie dentysta Krzeszowice to miejsce, gdzie jest dobry specjalista.