Istnieje wiele różnych rodzajów składników w kremach do twarzy, a niektóre mają większy potencjał podrażniania skóry niż inne.

 

Ogólnie rzecz biorąc, formuła kremu do twarzy jest stosunkowo podobna do formuły każdego innego kremu lub balsamu. Składa się z wody, olejów i tłuszczów, alkoholi i emulgatorów. Zawartość wody może wynosić nawet 90%, z niewielką ilością oleju (poniżej 10%) i wosków (poniżej 10%). Resztę stanowią konserwanty i substancje zapachowe. Na przykład popularny krem nawilżający firmy Olay zawiera:

 

Water (Aqua), Glycerin, Petrolatum, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Glyceryl Stearate SE, Ceteareth-20, Xanthan Gum, Methylparaben, Propylparaben.

 

Funkcja każdego składnika zależy od jego stężenia w produkcie. Na przykład woda dodaje wilgoci, podczas gdy alkohol cetearylowy zmiękcza skórę. Petrolatum to gęsta substancja, która przylega do skóry, aby zapobiec ucieczce wilgoci. Warstwa ta zapobiega również przedostawaniu się bakterii do skóry. Jedynymi składnikami powyżej 2% są petrolatum i olej mineralny. Przeczytaj więcej na stronie: upwoman.pl