Sterownik BLDC to rodzaj sterownika silnika stosowany do bezszczotkowych silników prądu stałego. Sterownik BLDC posiada szeroki zakres zastosowań. Najczęściej jest wykorzystywany w aplikacjach o dużej mocy, a powszechność jego wykorzystywania wzrasta ze względu na jego opłacalność względem innych sterowników.
Inteligentna technologia
Główną zaletą, którą odznacza się sterownik BLDC, jest możliwość dostarczania większej ilości mocy, w porównaniu z innymi typami sterowników silnika bez przedwczesnego przegrzania lub wypalenia, ponieważ wykorzystuje on czujniki do monitorowania prawdopodobieństwa uszkodzenia, dzięki czemu w odpowiednim momencie jego aktywność jest redukowana.
(Sterownik) BLDC to skrót od angielskiej nazwy – brushless direct current. Silnik BLDC składa się z magnesu trwałego obracającego się względem uzwojenia stojana. Pole magnetyczne w wirniku wytwarzane jest przez trzy pary elektromagnesów, które są na nim zamontowane. Połączenie między tymi parami odbywa się za pomocą komutatora.
Główną zaletą takich maszyn jest ich wysoka niezawodność. Również charakteryzują się one dużą gęstością mocy oraz niskim poziomem hałasu. Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna cecha – możliwość zdalnego sterowania nimi poprzez sieć lub za pośrednictwem urządzeń wyposażonych w Bluetooth.
Mimo wielu zalet nie jest on jednak pozbawiony wad – możemy wspomnieć m.in. o:
- Ilości miejsca wymaganej w projekcie, która jest dużo większa niż w przypadku innego typu sterowników silnika.
- Potrzebują więcej napięcia wejściowego niż inne typy sterowników silnika.