Łuszczyca objawia się wykwitami skórnymi o chropowatej strukturze. To najczęściej ciemne plamy pokryte jasną łuską. Tego rodzaju zmiany skórne swędzą, charakterystyczne jest zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a nawet jej pieczenie. Skóra może boleć, bo w skrajnych przypadkach dochodzi do jej pękania i krwawienia. Z łuszczycą należy walczyć, ponieważ objawy są nie tylko szpetne, ale powodują ogromny dyskomfort w ramach codziennego funkcjonowania. Czy tego rodzaju chorobą skórną można się jednak zarazić?

 

Zarażenie łuszczycą

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, bardzo często niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie, ale raczej udaje się wyciszyć te najgorsze objawy i złagodzić zmiany skórne. Pamiętaj jednak, że łuszczycą nie zarazisz się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej, łuszczycą nie zarazisz się u fryzjera, ani podczas zabiegów pielęgnacyjnych ciała. To choroba o podłożu genetycznym, immunologicznym, nie jest zaraźliwa. 

 

Leczenie łuszczycy

Bez względu na przyczynę łuszczycy, należy ją bezwzględnie leczyć. W tym celu trzeba udać się do profesjonalnego dermatologa, który zaleci właściwą kurację. Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu “prywatny dermatolog Bydgoszcz” i zapisz się na wizytę. 

Dermatolog najczęściej przepisuje środki do stosowania miejscowego, na przykład z zawartością mocznika. Świetne rezultaty daje dzisiaj nowatorska fototerapia. Warto zwrócić uwagę, że leczenie łuszczycy musi przebiegać regularnie i w długim okresie, natomiast korzystne działanie środków dermatologicznych udaje się zauważyć już po pierwszym zastosowaniu.