Chomiki są miłymi zwierzątkami, na które rodzice często decydują się na prośbę swoich dzieci. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, powinniśmy pamiętać, że zawsze obecność zwierzątka w domu kładzie odpowiedzialność przede wszystkim na barki dorosłych. Dlatego warto najpierw poznać kilka faktów o chomiku, a dopiero potem go kupować.

Gryzoń, który może coś zniszczyć

W pierwszej kolejności należy być przygotowanym na to, że biorąc do domu gryzonia, będziemy musieli go dobrze pilnować. Jest to stworzenie, które potrafi bardzo szybko nam się wymknąć i dopaść do przedmiotu, którego nie chcielibyśmy stracić. Niestety, jak wszystkie inne gryzonie, chomiki potrafią wygryzać dziury i niszczyć różne rzeczy, między innymi kable, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać.

W tym celu warto przede wszystkim wybrać dla niego odpowiednią klatkę, którą można znaleźć pod adresem https://www.aquaelzoo.pl/925-klatki-i-wyposazenie-dla-chomika.

Nie dla małych dzieci

Chomik jest delikatny, mały i kruchy. Łatwo o wypadek, jeśli trafi w nieodpowiednie ręce. Dlatego dziecko, które nie ma jeszcze odpowiedniej wiedzy i umiejętności manualnych nie powinno się nim opiekować samodzielnie. Zazwyczaj przyjmuje się, że do przejęcia opieki nad zwierzątkiem nadaje się dopiero dziewięciolatek.

Nocne życie i minimum 2 godziny uwagi

Chomik spędza najwięcej czasu w klatce, zajmując się sobą samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie wymaga naszej uwagi. Powinniśmy z nim spędzać minimum 2 godziny dziennie, bawiąc się, karmiąc i pozwalając mu na uczestniczenie w naszym życiu. Warto być także przygotowanym na to, że godziny jego największej aktywności przypadają w nocy – dlatego to wieczorna zabawa będzie najlepsza.