HDR to skrót od High-Dynamic Range, który oznacza zestaw narzędzi wykorzystywanych w fotografii, pozwalających na dostrzeżenie większej ilości szczegółów dotyczących tematu zdjęcia.

 

Światło może być postrzegane jako spektrum, które rozciąga się od czerni, poprzez ciemną szarość, jasną szarość, aż do bieli. Fotografia HDR została zaprojektowana tak, aby uchwycić szerszy zakres tego światła, niż jest to możliwe w przypadku tradycyjnych aparatów.

 

Ale dlaczego miałbyś chcieć sfotografować coś z większą ilością szczegółów w cieniach i podświetleniach, niż może to zrobić Twój aparat? Fotografia HDR jest najczęściej używana do fotografowania scen o szerokim zakresie poziomów jasności – np. krajobrazów z bardzo jasnym niebem i ciemnymi pierwszymi planami. Jeśli fotografujesz taką scenę w normalnym trybie automatycznej ekspozycji, prawdopodobnie otrzymasz obraz, który będzie albo rozjaśniony (wszystkie biele) albo zamglony (wszystko inne). Możesz przełączyć aparat w tryb ręcznej ekspozycji i przejąć kontrolę zarówno nad czasem naświetlania, jak i nad przysłoną, by mieć pewność, że wszystko jest prawidłowo naświetlone, ale wymaga to praktyki i doświadczenia, by wyglądało dobrze. W fotografii HDR można uniknąć wszystkich tych problemów technicznych, wykonując trzy zdjęcia przy różnych ekspozycjach: jedno, na którym obiekt ma być prawidłowo naświetlony, jedno, na którym niebo ma być prawidłowo naświetlone, i jedno, na którym ma być prawidłowo naświetlone. Zapraszamy również na stronę http://techjoy.pl/