Krzyż dla chrześcijan ma ogromne znaczenie. Jest to znak wiary, symbol męczeńskiej śmierci Chrystusa. Towarzyszy wiernym od wieków. Krzyż występuje w wielu formach. Na przykład krzyże katolickie różnią się od prawosławnych. Różne są też sposoby zastosowaniai używania krzyży. Część osób nosi ten symbol w postaci medalika na szyi. Zwykle jest on też częścią różańca. Wiele osób posiada w domu krzyż stojący, który najczęściej używany jest podczas wizyty duszpasterskiej, potocznie zwanej kolędą. Niektórzy tworzą w domu małe ołtarzyki, gdzie mogą modlić się w samotności lub całą rodziną. Często krzyż stojący wykorzystywany jest także w kościołach, zwykle na ołtarzu głównym lub bocznym.

Krzyże stojące mogą być proste, albo zdobione. Można nabyć krzyż stojący drewniany, metalowy albo z brązu. Różne są też odcienie i kolory. Na niektórych znajduje się podobizna ukrzyżowanego Chrustusa. Mogą się one różnić wielkością, czy zdobiebiami. Osoba, która nie znajdzie odpowiedniego krzyża dla siebie może zamówić go u rękodzielników lub w specjalnych zakładach. Można także poszukać starych, zabytkowych krzyży. Jeśli takie rozwiązanie jest niedostępne, że względu na cenę, albo brak w sklepach z antykami odpowiedniego modelu, możliwe jest wykonanie albo zakupienie krzyża stojącego stylizowanego.

Dla osób wierzących krzyż ma znaczenie szczególne, jest otoczony czcią i szacunkiem. Stąd też warto posiadać w domu krzyż stojący nie tylko na okazję wizyty kolędowej, ale także jako znak używany podczas osobistej modlitwy. Taki krzyż może być także prezentem dla osoby wierzącej, albo poszukującej swojej drogi religijnej.