Izolacja jest kluczową częścią utrzymania komfortu w domu. Jest również znaczącym aspektem utrzymania efektywności energetycznej, dążącej do obniżenia rachunków za media. To, jaki rodzaj izolacji wybierzesz do Twojego domu będzie zależała od klimatu, w którym mieszkasz oraz od rodzaju i wieku Twojego domu.

Włókno szklane

Najczęściej wybieranym typem izolacji jest włókno szklane występujące w postaci listew, które można zszywać ze ścianami lub wdmuchiwać do pustych przestrzeni. Ten rodzaj izolacji jest tani i łatwy do zainstalowania, ale ma pewne wady. Włókno szklane nie sprawdza się jako izolator w wilgotnych miejscach.

Celuloza

Innym rodzajem izolacji jest celuloza, którą wdmuchuje się w szczeliny między słupkami w ścianach i podłogach. Jest ona przyjazna dla środowiska i dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem przecieków powietrza wokół okien i drzwi, ale jej montaż może być kłopotliwy, ponadto nie jest ona tak trwała jak w przypadku włókna szklanego.

Styropian

Polistyren, czyli styropian jest lepszym izolatorem niż włókno szklane, ponieważ jego zamknięta struktura komórkowa zatrzymuje powietrze między cząsteczkami plastiku, a nie tylko między włóknami, jak w przypadku włókna szklanego. Płyty styropianowe są używane jako izolacja dachowa na wielu budynkach komercyjnych, ponieważ są lekkie i łatwe w montażu. Nie nadają się jednak na ściany, ponieważ nie pochłaniają dobrze dźwięku.