Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie magazynu. Jest też wiele sposobów, aby ponieść w tym porażkę. Kluczem do sukcesu jest wiedza o tym, jak zorganizować magazyn, aby miał on sens dla Ciebie i Twoich pracowników, a jednocześnie uwzględniał wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na poziom zapasów.

Najważniejszą częścią organizacji magazynu jest wiedza o tym, co masz pod ręką, kiedy zostanie to zużyte i co trzeba zamówić w następnej kolejności. Wymaga to organizacji, komunikacji i systemu śledzenia poziomu zapasów przez cały czas.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które można wykorzystać podczas urządzania magazynu:

Używaj etykiet na każdym przedmiocie

Etykiety powinny zawierać informacje o tym, gdzie produkt został zakupiony, kto go kupił i ile za niego zapłacono. Będzie to pomocne, gdy w przyszłości będziesz chciał wymienić uszkodzony towar lub będziesz musiał zakupić więcej zapasów.

Zaopatrz się w potrzebne szafki i półki

W magazynie powinieneś zainstalować półki i szafki czy nawet niejeden regał magazynowy ze stali nierdzewnej, abyś mógł przechowywać różne przedmioty razem w jednym miejscu. Pozwoli to na łatwe znalezienie tego, czego potrzebujesz, w przeciwieństwie do przekopywania się przez cały magazyn. Ponadto wybranie odpowiednich mebli, sprawi, że będą wytrzymałe, niezależnie od ciężaru składowanego towaru.

Zwróć uwagę na ilość przestrzeni, którą dysponujesz

Upewnij się, że między każdą półką jest wystarczająco dużo miejsca na każdy przedmiot i miejsca na rotację zapasów (patrz poniżej). Gdy Twoja przestrzeń jest zatłoczona zbyt dużą ilością przedmiotów, przenieś niektóre w inne miejsce lub dodaj więcej półek.