Akwarystyka to nie tylko zwykła rozrywka. To prawdziwa sztuka, która wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności. Aby cieszyć się tym hobby, trzeba wiedzieć, jak wybrać odpowiednie rybki do akwarium, jak je pielęgnować w sprzyjających warunkach i jak sadzić rośliny wodne, które ozdobią akwarium. A jeśli chcesz zająć się tym profesjonalnie, to musisz wiedzieć, jak hodować ryby i sprawić, by szybko rosły.

Wybór ryb do akwarium

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zdecydować, jaki rodzaj ryb chcesz mieć w swoim akwarium. Istnieje wiele różnych gatunków ryb i każdy z nich ma swoje własne cechy. Na przykład niektóre gatunki są spokojne, podczas gdy inne są agresywne; niektóre są bardzo małe, podczas gdy inne są duże; niektóre żyją w słodkiej wodzie, podczas gdy inne wolą słoną wodę; niektóre wolą ciepłą wodę, podczas gdy inne lubią zimną wodę. 

Wybór zbiornika i jego wielkość

Ważne również jest, aby wybrać miejsce, w którym umieścisz akwarium. Konieczne jest wybranie zbiornka, w którym nie ma przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Nie powinno być również zbyt blisko źródła ogrzewania, ponieważ może to spowodować szybkie odparowanie wody z akwarium. Same akcesoria do akwarium mogą także zająć wiele miejsca, więc warto dokładnie przemyśleć, co powinno znajdować się w środku akwarium, jak i wokół niego.

Wielkość akwarium zależy od tego, ile rybek chcesz w nim trzymać i jakie są ich gatunki. Ogólna zasada brzmi: jeśli zdecydowałeś się na objętość wody w akwarium, nie zapomnij o jego głębokości!

Najpopularniejsze rodzaje zbiorników to: szklane (najmniej przychylne), akrylowe (droższe od szkła) i metalowe (droższe od akrylu). Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety: szkło jest bardzo przejrzyste, ale kruche; metal jest mocny, ale często rdzewieje; akryl wygląda jak szkło, ale kosztuje drożej niż jeden lub dwa rodzaje wyżej wymienionych materiałów).