Weterynarz dermatolog zajmuje się wszystkimi problemami, jakie mogą mieć zwierzęta ze swoją skórą. W przypadku, gdy pupil nie tylko się drapie, ale również wgryza w pewne miejsce w swoim ciele czy bardzo dziwnie potrząsa ogonem, mogą to być symptomy schorzeń dermatologicznych. Należy jednak mieć świadomość, że będą one koniecznie wymagały interwencji lekarza weterynarii. Jakie badania wykonuje weterynarz dermatolog?

Biopsja skóry

Biopsja skóry zaliczana jest nie tylko do najszybszych, ale również najmniej inwazyjnych badań, które są wstanie dostarczyć lekarzowi weterynarii bardzo istotnych informacji związanych z patologicznymi procesami zachodzącymi w skórze zwierzęcia. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest biopsja aspiracyjna cienkogłowa, która nazywana jest również BAC, stosowana jest w niej cienka igła iniekcyjna, która ma średnicę mniejszą albo równą 1 mm. Następnie pobrane próbki tkanek przekazuje się do badania cytopatologicznego, które jest wykonywane pod mikroskopem.

Badanie otoskopowe

Badania otoskopowe należą do odstawowych badań laryngologicznych, które są wykorzystywane przez weterynarzy dermatologów w diagnostyce zapalenia ucha środkowego. Specjalny wziewnik nazywany otoskopem pozwala nie tylko na bardzo dokładnie przyjrzenie się kanałom słuchowym zwierzęcia, ale również na sprawdzenie ich stanu.

Wymaz z zewnętrznego przewodu słuchowego

Wymaz umożliwia na dokonanie posiewu, który da odpowiedź weterynarzowi, czy źródło iniekcji ma charakter grzybiczy, cz bakteriologiczny.