Samochody dostawcze mają specyficzne wymagania ze względu na to, że przewożą znacznie większe ciężary niż samochody osobowe. Z tego też powodu powinny, oprócz odpowiednio dostosowanej do tego konstrukcji, zostać też wyposażone we właściwie dobrane opony. Co należy wiedzieć o dwóch typach, jakimi są opony wzmocnione i dedykowane do aut dostawczych?

Opony wzmocnione

Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie są opony wzmocnione. Jest to klasa opon do samochodów osobowych, które ze względu na charakter wykonywanej nimi pracy, muszą przewozić zwiększone ładunki. Służą też do jazdy małymi samochodami dostawczymi (np. mieszczącymi się w przedziale do 3,5 T) i vanami.

Opony wzmocnione posiadają odpowiednie oznaczenia, takie jak na przykład Xl (extra load) albo RF (reinforced). Oznaczają one ich inną budowę wewnętrzną niż typowych, zwykłych opon do aut osobowych.

Opony do aut dostawczych

Typowe auta dostawcze przewożą największe ładunki, co oznacza, że muszą być wyposażone w opony o największej nośności. Ich budowa wewnętrzna znacząco odbiega od budowy pozostałych opon i mają one możliwość znoszenia największych obciążeń nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, jak niskie lub bardzo wysokie temperatury. Oponami dostawczymi powinny zostać wyposażone wszystkie samochody ciężarowe i dostawcze, dedykowane do przewożenia zwiększonych ładunków, a także busy. Można je z łatwością rozpoznać po specjalnym oznaczeniu za pomocą litery “C”. Dokładny ich dobór powinien być zgodny z zaleceniami producenta dla danego typu pojazdu.