Być może widziałeś reklamy lub słyszałeś o znajomych próbujących terapii laserowej na wypadanie włosów. Ale czy to działa? W tym wpisie przyjrzymy się, czym jest laseroterapia i jak może pomóc w wypadaniu włosów. Zbadamy również niektóre badania naukowe, które zostały przeprowadzone na ten temat, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek dowody na poparcie twierdzeń zwolenników terapii laserowej.

Jak działa terapia laserowa?

Laserowa terapia wypadania włosów jest również znana jako terapia światłem o niskim poziomie (LLLT). Terapia polega na naświetlaniu skóry głowy niskim poziomem światła czerwonego lub bliskiego podczerwieni. Zwolennicy tej terapii twierdzą, że może ona stymulować wzrost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi do mieszków włosowych i zmniejszenie stanu zapalnego.

Czy dowody naukowe potwierdzają te twierdzenia?
Niektóre małe badania wykazały, że terapia laserowa może pomóc w utracie włosów, ale większe, bardziej rygorystyczne badania są potrzebne, aby potwierdzić te wyniki. Przegląd 11 badań z 2016 r. wykazał, że terapia laserem o niskim poziomie wiązała się z niewielkim wzrostem liczby włosów po 26 tygodniach leczenia w porównaniu z zabiegami pozorowanymi lub brakiem leczenia. Jednak recenzenci zauważyli, że dowody nie były wystarczająco silne, aby ostatecznie stwierdzić, że terapia laserowa działa.

W badaniu z 2018 r. sprawdzono, czy urządzenie łączące terapię światłem o niskim poziomie z falami o częstotliwości radiowej było bardziej skuteczne niż zabiegi pozorowane lub brak leczenia w ogóle u osób z łysieniem plackowatym – rodzajem utraty włosów, który powoduje łaty na skórze głowy i innych obszarach ciała. W badaniu stwierdzono, że urządzenie wiązało się ze znacznym wzrostem gęstości włosów po 16 tygodniach leczenia w porównaniu z leczeniem pozorowanym lub brakiem leczenia. Warto jednak zauważyć, że badanie to było sponsorowane przez firmę produkującą urządzenia do terapii światłem o niskim natężeniu, więc na wyniki należy patrzeć z ostrożnością.

Ława przysięgłych nadal nie jest pewna, czy terapia laserowa może pomóc w wypadaniu włosów. Niektóre małe badania wykazały pozytywne wyniki, ale aby je potwierdzić, potrzebne są większe, bardziej rygorystyczne badania. Jeśli rozważasz wypróbowanie terapii laserowej w przypadku utraty włosów, porozmawiaj najpierw z lekarzem na temat ryzyka i korzyści.