W świecie rozwoju produktu wiele mówi się o „skunk works”, czyli grupach, które działają poza normalną strukturą organizacyjną. Zespołom tym często przypisuje się zasługi w tworzeniu innowacyjnych produktów i usług, ponieważ mają mniej ograniczeń i mogą pracować nad rzeczami, które są ryzykowne lub wykraczają poza zakres działania innych działów. Na portalu manux.pl przeczytasz jeszcze więcej podobnych treści!
Co zrobić, jeśli chcesz pracować w dziale badawczo-rozwojowym, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto kilka wskazówek, jak rozpocząć pracę w dziale badawczo-rozwojowym:
Nawiąż kontakty z osobami pracującymi w dziale badawczo-rozwojowym
Być może nie znasz nikogo, kto obecnie pracuje w dziale badawczo-rozwojowym, ale prawdopodobnie masz znajomych, którzy pracują w tym dziale. Upewnij się, że Twój profil na LinkedIn jest aktualny, aby ludzie mogli zobaczyć, czym zajmujesz się zawodowo, i odezwij się do nich, gdy będą mieli wolne stanowiska.
Dowiedz się jak najwięcej o swojej branży i jej kluczowych graczach
Badanie branży nie polega tylko na poznawaniu firm, ale także ludzi. Zrozumienie, kto odniósł sukces w danej dziedzinie, pomoże Ci nawiązać z nimi relacje – zwłaszcza jeśli pewnego dnia awansują na stanowiska kierownicze lub otworzą własną firmę!
Jeśli interesuje Cię praca w dziale badawczo-rozwojowym, musisz mieć zamiłowanie do technologii, rozwiązywania problemów i uczenia się. Powinieneś także wykazywać się dużą ciekawością świata, umieć radzić sobie ze złożonością i być dobrym graczem zespołowym.
Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z różnymi ścieżkami kariery dostępnymi w dziale badawczo-rozwojowym:
- Inżynier oprogramowania
- Inżynier oprogramowania (badania)
- Inżynier ds. sprzętu
- Analityk systemów