Fake newsy to nieprawdziwe informacje przekazywane w mediach społecznościowych. Najpopularniejsze są osoby, które swoje wypowiedzi podsycają emocjami i zawierają zaskakujące teorie spiskowe. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to sprawdź portal intely.pl

Jak to się dzieje, że niektóre wpisy w Internecie są kłamliwe?

Fake newsy to informacje, które są fałszywe, zafałszowane lub ukierunkowane. Ostatnio popularne są też tzw. hoaxy (fałszywe wiadomości), czyli plotki, obrazy lub filmy rozsyłane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszystko po to, by wzbudzić emocje i wpłynąć na decyzje odbiorców.

Najpopularniejsze sieciowo platformy informacyjne na świecie – Facebook czy Twitter – są przedmiotem ataków hakerów. Są one celowo niszczone przez cyberprzestępców i usuwa

Jak się chronić przed fake newsami?

Najlepszym sposobem jest obserwacja wszystkich informacji, które publikujemy na Facebooku czy Instagramie. To może być banalne, ale czasami trzeba odpuścić sobie pisanie dla ludzi, którzy czytają tylko statusy. 

Fake newsy pojawiają się nie tylko w Internecie, ale również w telewizji czy w gazetach papierowych. Trzeba pamiętać, że nie można każdego komentarza traktować jako prawdziwego. Jeśli masz obawy co do autentyczności informacji przekazywanej przez konkretnego użytkownika, możesz sprawdzić, czy jest ona wiarygodna i czy nie jest fake.