Rower jako pojazd jednośladowy ulega intensywnej eksploatacji, przez co może ulegać licznym usterkom, a jego poszczególne części po prostu się zużywają. Aby zachować jeszcze dłużej jego żywotność i dobry stan, a przede wszystkim móc zapewnić należyte bezpieczeństwo w trakcie jazdy, warto wykonywać regularnie przegląd techniczny takiego pojazdu. 

Czy przegląd techniczny roweru jest obowiązkowy?

Według przepisów polskiego prawa rower, którym porusza się rowerzysta, musi być w pełni sprawny, natomiast obowiązek dokonywania okresowych przeglądów technicznych nie został nigdzie wskazany. To właściciel jednośladu zachowując optymalną odpowiedzialność, powinien samodzielnie podejmować decyzję o sprawdzeniu jego stanu przez profesjonalistów. 

Jak często robić przegląd techniczny roweru? 

W tym zakresie funkcjonują dwa zalecenia. Zgodnie z pierwszym, przegląd techniczny jednośladu tego rodzaju powinien być realizowany regularnie, średnio co dwa lata. Wiele zależy oczywiście od intensywności jego użytkowania. Przegląd techniczny zalecany jest zawsze również wtedy, kiedy pojazd uległ wypadkowi, kolizji czy kiedy jego właściciel ma wątpliwości co do jego należytego stanu. 

Zaleca się również, aby przegląd techniczny roweru był przeprowadzany zawsze po przejechaniu kolejnych 300 kilometrów. 

Co sprawdzić podczas przeglądu technicznego roweru?

Ekspert dokona przede wszystkim weryfikacji stanu i sprawności działania części, które w rowerze są obowiązkowe, jak lampki rowerowe przednie, tylne, hamulce czy sygnał dźwiękowy. Zawsze sprawdzi też stan kół oraz kierownicy.